12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA GÜNÜ

2017-2018 Eğitim –Öğretim yılı  Özel İhtisas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmenlerimizden Pelin YILMAZ ve Sema KURBAN tarafından hazırlanan “12 Mart” İstiklal Marşının  Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u  Anma Günü”   programı büyük bir gururla sunulmuştur.

Program İstiklal Marşının Okunması ve Şehitlerimizin Aziz Hatıralarına 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Okul Müdürümüz Tuğrul AKAR tarafından günün anlamını anlatan konuşmasıyla başladı.

Daha sonra Okulurmuzun Kurucusu Sayın Zafer TARHAN tarafından yapılan konuşma salonumuzda dikkatle dinlendi.Zafer TARHAN konuşmasında;

"Bir devletin iki önemli değeri vardır. Birincisi Al Yıldızlı Bayrağımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yorumladığı gibi Rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisidir.

Diğer önemli değerimiz ise Milli Marşımızdır. Dünyada eşi benzeri olmayan derinliktedir. İstiklal Marşımız bize ait değerlerimizi en iyi biçimde anlatır. İçindeki her bir cümle her bir kelime ayrı ayrı milli ve manevi değerlerimizi anlatır ve sonsuzluğa uzanır.
Vatanı canlarından, üstün tutan, büyük bir azimle, emsalsiz fedakârlıklarla bağımsızlığa ve özgürlüğe sahip çıkan ecdadın, istiklal mücadelesini zaferle neticelendirmiştir. Milletin zor şartlar içinde bulunduğu durumu, sahip olduğu gücü ve kararlılığı bugüne taşıyan, geçmişle geleceği buluşturan İstiklal Marşı'nın milletin en kıymetli ortak değerlerinden biridir.
Her iki paha biçilmez değeri bizlere kazandıran, Türk Milletine bahşeden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklalimizi ölümsüzleştiren Vatan ve bayrak sevgisinin timsali, büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'u her zaman saygıyla yad ediyorum, "İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıl dönümünde, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını şükran ve rahmetle anıyorum." dedi.

Okulumuz Öğrencilerinin hazırladığı Oratoryo gösterisi sergilendi ve izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.İstiklal Marşımıza cevaben yazılan şiir okundu.Daha sonra İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize çeşitli ödüller verilerek programımız sona erdi.