Öğrencilerimiz Tarafından Sıkça Sorulan Sorular


Öğrencilerimiz Tarafından Sıkça Sorulan Sorular

1-Zamanımı düzenli kullanamıyorum, bu konuda neler önerirsiniz?

Zamanımızı etkili kullanmak için öncelikle planlama yapmak gerekir, önceliklerimizi belirleyip bunları sıralamak; acil işler – daha az acil işler ve acil olmayan işler sınıflandırması yapmak yararlı olacaktır. Günlük, haftalık ve aylık planlamalar yapmak da zaman yönetimini kolaylaştıracaktır.

2-Bazı derslerde çok çalışmama rağmen yeterince başarı sergileyemiyorum, bu durum moralimi bozuyor ve çalışma isteğimi olumsuz etkiliyor; nasıl çalışmam gerekir?

Her öğrenciye zor gelen bir veya birkaç ders vardır, çok başarılı öğrencilere de sorulduğunda bazı ders ya da derslerin onları zorladığını söyleyeceklerdir. Bu sebeple bizi zorlayan derslere çalışırken biraz daha sabırlı olmak, inancımızı kaybetmemek gerekir. Siz eksiklere yönelik çalıştığınızda mutlaka başarınız artacaktır, ancak sizi zorlayan derslerde bu artış daha küçük adımlar şeklinde olacaktır. Ayrıca sizi zorlayan bir dersin aslında pek çok yaşıtınızı da zorladığını da unutmadan ve karamsar olmadan çalışmalara devam etmelisiniz.

3-Sabahları okula gelirken yorgun hissediyorum ve benim için ilk dersler genellikle verimsiz geçiyor; sebep ne olabilir?

Aslında bu durumun birden çok sebebi olabilir, en başta sabah evden çıkmadan mutlaka iyi bir kahvaltı yapmak gerekir, kahvaltı yapmadan okula gelirseniz dikkatiniz dağılabilir. İkincisi akşam uyku düzeninizi iyi ayarlamalısınız, çok geç yatıp yeterince dinlenmezseniz diğer gün okul ve dersler sizin için verimsiz olur.

4- Bilgisayarda oyun oynamayı ve internet sitelerinde dolaşmayı çok seviyorum ama bunun zararlı olduğunu da biliyorum, bunu nasıl ayarlamalıyım?

Bilgisayar ve internet olumlu işler için kullanıldığında çok yararlıdır. Günümüzde pek çok insan, bilgisayar ve interneti farklı amaçlarla kullanmaktadır. Burada sorun bilgisayar ve internet kullanımı değil, bunların “aşırı” kullanımıdır. Bu durum, hem sağlığımızı olumsuz etkiler, hem zamanımızı etkin kullanmayı engeller. Bilgisayar ve internet kullanımına günlük bir sınırlama getirmek iyi olur. Özellikle derslerimiz ve varsa ek çalışmalarımız bittikten sonra kendimize bir ödül olarak bu teknolojiyi kullanmak daha yararlı olacaktır.

5- Ders başarısı ve sınav başarısı için doğru çalışma nasıl olmalıdır?

Doğru çalışma çok çalışma değildir, önce bunu belirtelim. Doğru çalışma, hangi ders ve konuların çalışılması gerekiyorsa ağırlığı bunlara vererek yapılan çalışmadır. Çalışma saatinizi arttırmanız başarınızı aynı oranda arttırmayabilir. Önemli olan çalıştığınız zaman diliminde verimi sağlamaktır. Sadece konu tekrarı yapıp ezberlemek de doğru bir çalışma yöntemi değildir. Özellikle sınavlara hazırlandığınız dönemlerde, konu tekrarı ile beraber bol bol soru çözmeniz, yanlış çözdüğünüz soruları ilgili öğretmeninize götürerek nerede yanlış yaptığınızı öğrenmeniz gerekir. Daha sonra da öğretmenin çözümünü tekrar ederek soruyu bir de siz çözerseniz daha kalıcı öğrenme sağlamış olursunuz.

6- Bir öğrenci olarak yararlanabileceğim rehberlik hizmetleri nelerdir?

Bir öğrenci çok farklı rehberlik hizmetinden yararlanabilir. Bir öğrenci, rehber öğretmeninden mesleki rehberlik desteği alabilir; hangi bölüm ne amaçlı eğitim sunar, çalışma koşulları, dersleri nelerdir gibi. Bir öğrenci, eğitsel rehberlik desteği alabilir; verimli çalışma-dikkat toplama- üst okullar hakkında bilgi alma gibi. Bir öğrenci, kişisel rehberlik hizmeti alabilir; ailesiyle ve çevresiyle ilgili sorunları, gelişim dönemi ile ilgili soruları vb konularda rehber öğretmeninden yardım isteyebilir. Rehberlik hizmetleri tüm öğrencilere sunulan bir hizmettir, bunu unutmamak gerekir.